Acasa >> Evenimente >> Cursuri

WORKSHOP INTERNAȚIONAL: TRANSNATIONAL MIGRATION AND ITS CONSEQUENCES IN SOUTHEASTERN EUROPE

23 octombrie 2017

4 noiembrie 2017, 10.00-18.00, Casa Adam Müller-Guttenbrunn

Avem deosebita plăcere de a vă invita la workshopul internațional ”Transnational Migration and its Consequences in Southeastern Europe” ce va avea loc în data de 4 noiembrie 2017, între orele 10.00 – 18.00, la Casa Adam Müller-Guttenbrunn (Timișoara, str. Gh. Lazăr, nr. 10-12).

Participarea la activitate este gratuită iar pentru înscriere vă rugăm să ne trimiteți un email de confirmare la adresa: cultural@oartimis.ro

Workshopul face parte din programul proiectului de itinerare a expoziției ”Minunata lume nouă - Case ale migranților români”, expusă în perioada 12.10.2017 – 05.11.2017 la Iulius Mall Timișoara și se concentrează pe o abordare interdisciplinară a consecințelor migrației transnaționale asupra țărilor din Europa de Sud-Est.

În cadrul workshopului vor fi invitați specialiști din diferite domenii care vor aborda subiecte precum: aspecte transnaționale ale migrației, simboluri ale succesului și ale statutului social, casa de vis și viitorul regiunilor depopulate ca urmare a fenomenului migrației.

Workshopul susținut în limba engleză va fi moderat de către echipa de curatori a expoziției - Raluca Buțincu Betea (Rumänisches Kulturinstitut Berlin) și Beate Wild (Museum Europäischer Kulturen).

Programul poate fi consultat mai jos sau poate fi descărcat accesând linkul: https://drive.google.com/open?id=0Bwd1Rxe3qMn8UU1oUVRSZUx3WE0

Un proiect organizat de Ordinul Arhitecților din România – Filiala Teritorială Timiș, Departamentul Europa centrală şi de sud-est din cadrul Muzeului Culturilor Europene din Berlin și Institutul Cultural Român.

Mai multe informații, pe paginile evenimentului:

Pagina Beave New World

Eveniment Facebook

 

Program:

1st Panel: Traces of Migration in Ex-Yugoslavian Countries

 

10.00 – 10.30: Vesna Bižić Omčikus (Belgrade, Serbia)

While we are here, our thoughts are there

Discussions

 

10.30 – 11.00: Milorad Kapetanović (Rijeka, Croatia)

Roadside Architecture in Bosnia and Herzegovina: Vernacularism, Mobility and the Post-tourist Gaze

Discussions

 

11.00 – 11.30: Mileta Prodanović (Belgrade, Serbia)

Panthera leo – that Strange Foreign Animal

Discussions

 

11.30 – 11.45 Coffee Break

 

2nd Panel: Between Two Worlds

 

11.45 – 12.15: Jasna Čapo (Zagreb, Croatia)

Croatian Economic Migrants to Germany from a Transnational and Diachronic Perspective

Discussions

 

12.15 – 12.45: Simona Florea (Bucharest, Romania)

Home and Away – Building Houses and (Re)constructing Identities

Discussions

 

12.45 – 14.00 Lunch Break

 

3rd Panel: Copy Taste

 

14.00 – 14.30: Anamaria Iuga (Bucharest, Romania)

The room dressed in a peasant manner and its place in the new houses

Discussions

 

14.30 – 15.00: Monica Orleschi (Bucharest, Romania)

Taste, Class and Morality. Architecture of the Houses in the Village of Mănăstirea Humorului

Discussions

 

15.00 -15.30: Rudolf R. Gräf (Timisoara, Romania)

Pride and prejudice / architecture as social mobility vehicle

Discussions

 

15.30 – 16.00 Coffee Break

 

4th Panel: Envisioning Tomorrow

 

16.00 - 16.30: Ilinca Păun Constantinescu (Bucharest, Romania)

Aspects of Urban Shrinkage. The Depopulation of Romania

Discussions

 

16.30 – 17.00: Ioana Tudora, Mihaela Hărmănescu (Bucharest, Romania)

From the Peripheries, through the Garden, on the Table

Discussions

 

17.00 – 18.00: Final Discussions & Wrap Up

 

 

 

 

 

 


>>Inapoi

Sponsori / Parteneri

 


 

PARTENERIATE